12V2A ADAPTER KC CERTIFICATION DC CABLE 1.5METER.AWG24DC PLUG:5.5/2.1MM
BTB TECHNOLOGY CO.LTD
Contact Now
Brand Name : BTB
Model Number : BTB-S12-24
Certification : CE FCC UL GS SAA PSE Rohs CCC
Place of Origin : Shenzhen China
MOQ : 500PCS
Payment Terms : T/T L/C WESTER UNIN PAYPAL
Supply Ability : 10000000pcs
Delivery Time : 5-7days
Packaging Details : Paper box
level : V
output : 12v 2a 5V 2A
warranty : 3years
Contact Now
detail specification
Model No. BTB120200
AC Input
Nominal Input Voltage AC 100V~240V
Input Voltage Range AC 90V~264V
Input Frequency 50/60Hz
DC Output
Output Voltage 12V
Output Current 2A
Output Power 24W
Ripple Noise <72mV
Efficiency >85%
Environment
Operating Temperature -20°C ~45°C
Operating Humidity 30%~85%RH
Storage Temperature 0°C ~75°C
Storage Humidity 0%~95%RH
Protection
Over Load Protection Short Circuit Protection
Over Current Protection Over Temperature Protection
Certificates
CE, ROHS, FCC
Manufactory CE ROHS 12v dc power adapter white with EU plug
INPUT VOLTAGE RANGE 90 - 264VAC
FREQUENCY RANGE 47~63Hz
Standby Power 0.21W max
EFFICIENCY ErP 3.0 / CEC VI
AC INPUT CURRENT 3A max at 230VAC at full load
INRUSH CURRENT Peak inrush current shall be limited to 30A within 10ms at 264Vac(Cold Start).
OUTPUT DC VOLTAGE (Range) 22.8V-25.2V
VOLTAGE RANGE ±5%
LOAD CURRENT(Range) 0 -2,500mA
RANGE POWER 60W
VOLTAGE TOLERANCE ±5%
LINE REGULATION ±1%
LOAD REGULATION ±5%
PROTECTION Over-Current Protection 5A Max OCP Method :Auto recovery
Over Voltage Protection 30V Max
Short Circuit Protection 5W Max Auto recovery.
SAFETY &ELECTROMAGNETIC COMPATIBILITY SAFETY APPROVAL UL/CUL/CB/FCC/CE/GS/BS/SAA /CCC/PSE/KC/C_Tick
EMI UL60950-1. CSA22.2. TUV EN60950-1
OTHER MTBF 5000H min,MIL-HDBK-217F(25℃)
CONNECTOR PLUG 5.5mm x 2.1mm 5.5mm x 2.5mm
4.0mm x 1.7mm Or Customized
Specification
Input voltage 12-24V DC
Output voltage and current 5.0v 5w 1000mA 50-60Hz
Dimension LWH
Casing material ABS/PC
Assembly Two halves cover seal by screw
Cable *3.5MM diameter/ 1.5M length
Built-IC chip IC chip control
PCB Full wave board, built-in fuse
Feature Portable and light weight
protection Overload protection
Over voltage protection
Short circuit protection
Efficiency Mini 80%
Ripple noise 1% of output voltage
Operating temperature Range 0-40 °C
Storage temperature Range -20 to 60°C
Storage humidity 5-95%